Did you know?

  • Animation & VFX industry is
    expected to be worth
    55.9 billion rupees by 2015.
  • Konw More

Creative Minds

Arena creative minds 2012

A creative platform for students to showcase some brilliant work.

Press & Media

Arena’s Creative Minds, 2013 (West Zone)

Creative Minds, a zonal competition organized by Arena Animation on March 6, 2013 in Mumbai, got an amazing response from the students. More than 1200 students from various centres in the western zone participated in this event.

The jury panel boasted of some eminent names from the animation industry including Vaibhav More (Vaibhav More Studios), Sidharth M (Animation Director), Roto Shah (Sound Designer), and Mehul H (Animation Director - Crest Studio)

With more than 900 entries across various categories such as Live Action, Cartoon, 3D Modeling, 2D Short Film, Character Animation, Mix Media, 3D Short film and many others, the event witnessed an overwhelming response from the students.

Live Action

Prize Title Winners name Centre Name
First Work in Progress Adil Khan Sayajigunj
Saumeet Chauvan
Dipak Gaur
Ankur Soni
Dhruvina Dave
Gulzar Saiyad
Niraj Chavan
Parth Shah
Akshay
Harshit
Tazein Nizamisharmaunnikrishnan
Dalwinder Gill
Second Live Shoot Tushar Khairnar Mulund
Kewal Vora
Avanti Wange
Sachin Salekar
Nilesh Dhumal
Rashmi Kadam
Hetal Salva
Ajay Saha
Third Eknisth Akshay Nivate Vile Parle
Rohan Patil
Ketan Gokhale

 

Cartoon

Prize Title Winners name Centre Name
First Child Education Gaurav Singh Vasai
Second Traffic Problem Kunal Kamble Malad
Third Anti-terrorism Krunal Patel Nasik

 

3D Modeling

Prize Title Winners name Centre Name
First Shivaji Maharaj Prasad Tilekar Nasik
Second Ship Vikrant Chavan Vashi
Third Reapper Pushkraj Suryvanshi Nasik

 

2D Short Film

Prize Title Winners name Centre Name
First Chutki Sajidanand Sharma Andheri
Second 3G Harshad Desai Vile Parle
Sayali Sabnis
Dhwani Solanki
Maga Ranjan
Third Meri Kahani Hemraj Borahna Andheri

 

Character Animation Sequence

Prize Title Winners name Centre Name
First Rang Hardik Nayak Borivali
Second The Chef Mukund Karande Andheri
Third Shirya and Gajrya Sayali Horambe Andheri

 

MIX Media

Prize Title Winners name Centre Name
First SYNC Rigved Samalkar Malad
Second Magic of Cards Saurabh Murthy Andheri
Salman J.
Samujjal
Kaushik B.
Priyanka Pathak
Third Intro to Jackfruit Media Mr. Saif Mohammed Bandra

 

3D SHORT FLIM

Prize Title Winners name Centre Name
First Anthropology Moulvi Halder Hasan Thane
Gajendra Gangaram Desai
Dixith L Moolya
Nilesh Ramesh Sonar
Second Pratishodh Yash Bansdawala Fort
Siddhesh Niwate
Ansari Ali Hanif
Ashish Wagela
Third Bomb the System Mrunali Vile Parle
Avani Desai
Akshay Supal

 

Kudos to the winners!